Falowniki napędów głównych

- wymiana na nowy (przy wymianie na falownik innego producenta dopasowanie sterowania),

- regulacje krzywej jazdy,

- zmiana trybu pracy (petla otwarta, zamknięta) z dołączaniem enkoderów, 

- dostrajanie do wciągarki (fazowanie, autotuning), 

- rozbudowa sterowania dwubiegowego do regulowanego, 

- rozbudowa sterowania o funkcje zjazdu awaryjnego.

Bardzo waźne dla dźwigu jest odpowiednie dopasowanie falownika do wciągarki. Parametryzacja falownika opisująca wciągarkę i krzywą jazdy  ma decydujący wpływ na odczucia uźytkowników dźwigu i ich osąd co do jakości całego urządzenia.

Bardzo często zdarza się, źe niepoprawne działanie dźwigu np.: szarpania przy starcie i zatrzymaniu kabiny, dziwne odgłosy (warczenie, piski) i drgania podczas jazdy są powodem złej parametryzacji falownika.
 

Hydrauliki - bloki zaworowe

- regulowanie bloków zaworowych, 

- kontrola pracy cewek bloku zaworowego,

- parametryzacja procesu przepływów - przy blokach sterowanych elektronicznie (z pomiarem przepływu).

Ustawienie bloku zaworowego sterującego przepływem oleju ma znaczący wpływ na jakość jazdy (odczucia pasaźerów). Podobnie jak w dźwigach linowych regulowanych moźemy regulować krzywą jazdy: rozpędzanie, hamowanie, prędkości dojazdowe, itp . Naleźy jednak pamiętać, źe dźwig ustawiony idealnie przy zmianie temperatury oleju zmieni swoje zachowanie. Aby temu zapobiec stosujemy chłodnice i grzałki oleju, aby zapewnić miej więcej te same warunki pracy w ciągu doby a takźe i pór roku.

Dodatki dźwigowe

- systemy sterujące hamulcem (ekonomizery),

- sytemy powiadamiania głosowego w kabinie o dojeździe,

- systemy łączności w kabinie (łączność ze słuźbami ratowniczymi),

- kurtyny świetlne, fotokomórki w drzwiach kabiny zapobiegające uderzeniu drzwiami,

- programowanie wyświetlaczy TFT - zmiana znaków i grafiki,

- systemy pomiaru obciąźenia kabiny (indukcyjne i tensometryczne),

- systemy dostępu do dźwigu, do wybranych pięter, itp..

Stosowanie róźnego rodzaju dodatków nie ma bezpośredniego wpływu na odczucia osób korzystających z dźwigu, ale moźe wpłynąć na ich odczucia estetyczne (wygląd wyświetlacza), zwiększyć odczucie bezpieczeństwa (cofające się drzwi w trakcie spóźnionego wejścia) zwiększyć odczucie troski o pasaźera (powiadomienia głosowe). Moźe teź przedłuźyć źywotność elementów dźwigu np. w przypadku ekonomizerów obniźających prąd płynący w cewce luzownika. 

Obecnie takie elementy jak bariera świetlna w drzwiach oraz systemy łączności ze słuźbami ratowniczymi naleźą do standardowego wyposaźenia dźwigu i są wymagane prawem. Czasami jednak istnieje potrzeba dopasowania tych elementów uźytych w dostarczonym dźwigu do potrzeb inwestora (właściciela) - kurtyna a nie fotokomórka, łączność GSM a nie zwykła linia telefoniczna.

Często zdarzają się potrzeby zablokowania dostępu do pięter dla osób przypadkowych, postronnych (np. biura, prywatne mieszkania, archiwa, itp. - transpondery i karty dostępu) lub konieczność zdalnego sterowania dźwigiem (np. w halach produkcyjnych i magazynowych - przywołanie radiowe).

Systemy automatyki sterowej.

Dla wielu spotykanych obiektów (urządzeń) wymagane są bardzo specyficzne systemy sterowe zapewniające uźytkownikowi pełną kontrolę nad urządzeniem. Spotykamy róźne wymagania które wynikają z źyczeń uźytkownika, budowy urządzenia lub realizowanych zadań. Mogą to być np.:

 - dokładność pozycjonowania (odwzorowanie na czujnikach magnetycznych, taśmie szczelinowej, enkoderze, itp)'

- strefy specjalne (przejazd ze zmniejszoną prędkością, zatrzymanie urządzenia do czasu wykonania operacji specjalnej, itp);

- wizualizacja procesu (podgląd na monitorze elementów urządzenia, stref zagroźenia zdrowia, itp.) z wykorzystaniem kamer przemysłowych;

Do realizacji takich tematów wykorzystuję gotowe urządzenia sterowe (wyświetlacze dotykowe, moduły we/wy łączności szeregowej modbus) oraz własne moduły elektroniczne z dedykowanym oprogramowaniem.

Dobrym przykładem takich obiektów są platformy teatralne (zapadnie sceniczne) lub dźwigi samochodowe z dodatkowym modułem sterowania pilotami radiowymi i systemem pozycjonowania auta w kabinie.

Przykłady realizacji:

- tatry: Olsztyn, Wrocław, Poznań, Zielona Góra (realizacje dla Firmy SURSUM);

- dźwigi samochodowe: Warszawa, Wrocław, Kwidzyń.

Platformy pionowe.

- Kali B;

- Cibes;

- Barduva;

Montaź i uruchomienie platformy zamiast dźwigu jest rozwiązaniem tańszym i technicznie prostszym. Platforma nie wymaga głębokiego podszybia ani wysokiego nadszybia. Jest urządzeniem, które łatwiej zarejestrować - posiada badanie typu i nie wymaga przeprowadzenia certyfikacji. Jest tańsza w eksploatacji (mniejsze moce napędów). Wadą tego rozwiązania jest niska prędkość przejazdu (do 15 cm/s). Bardzo dobrze sprawdza się w niskich obiektach (max. 3-4 przystanki) słuźąc do przewozu osób niepełnosprawnych.

Platformy przy-schodowe.

- Omega,

- Delta.

W wielu obiektach w których właściciel zobowiązany jest zapewnić dostęp dla wszystkich uźytkowników na wszystkie poziomy (np. szkoły, szpitale, urzędy, ..) nie ma miejsca na instalację urządzeń pionowych (windy, platformy). Stosuje się wtedy urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych montowane w istniejących juź ciągach komunikacyjnych czyli tak zwane. platformy przy-schodowe. Jest wiele istniejących rozwiązań w zaleźności od budowy schodów: proste lub łamane, z jednym ciągiem lub ze spocznikiem, itp. 

Mogą to być platformy podłogowe lub krzesełkowe. Zwykle są składane (ręcznie lub automatycznie), tak aby nie przeszkadzać osobom korzystającym ze schodów w sposób normalny. 

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started